mihaistefan.ro

Blog de motociclism, programare, păreri personale și dat cu bâta-n baltă

Şi-au luat-o turcii

Poate sună a mesaj rasist, dar ca şi acum 500 de ani, turcii s-au oprit în România. Steliştii au jucat exact cum trebuia aseara. Rădoi, un căpitan veritabil, a învăţat din greşeli şi, datorită lui, steliştii au dus la bun sfârşit o dublă manşă foarte grea. Cred că încă mai e în amintire meciul cu Rosenborg de acum 3 ani, când, jucând în deplasare, steliştii au început meciul foarte prost, primind 3 goluri, din cauza unor greşeli ale căpitanului Rădoi. Aseară şi-a luat revanşa cu vârf şi îndesat. Meciul a început cu un Galatasaray mai curajos în atac, acest lucru văzându-se prin bara lui Kewell. Dar s-au stins repede. Steliştii au închis aproape fiecare acţiune de atac, însă în atac nu prea s-au evidenţiat decât prin şuturi anemice, aiurea, şi bara lui Arthuro. A urmat golul din ofsaid al lui Nicoliţă, şi jocul s-a mai calmat în ceea ce priveşte acţiunile turcilor, Steaua reuşind să dea emoţii prin Dayro Moreno, de 2 ori, Nicoliţă o dată. În prelungiri, Goian capătă un cot în faţă şi se umple de sânge, dar revine repede pe teren. Meciul se încheie în minutul 96, deşi se arătaseră 5 minute de prelungiri.

Steaua a inceput cu:

Zapata 8 – a fost sigur pe el, şi a avut o paradă foarte bună.
Neşu 8 – a avut intervenţii foarte bune, şi a jucat cu sufletul
Rădoi 10 – No comment
Goian 8 – Discret dar eficient, a urcat în atac la cornere şi a reuşit să pună probleme apărării
Petre Marin 8 – Incursiuni foarte bune pe dreapta, centrări, driblinguri…
Toja 8 – Pasă de gol şi ajutor pentru apărare. (Ghionea min 67)
Ov. Petre 7 (Tiago min 81: 8 – a avut câteva intervenţii foarte bune în apărare şi o ocazie la poarta turcilor)
Lovin 8 – A pasat bine, a avut intervenţii foarte bune în apărare.
Nicoliţă 9 – A înscris un gol foarte important, dar a ratat alte două mari ocazii de gol datorită nehotărârii.
Dayro Moreno 8 – A ajutat apărarea, dar în atac, nu a jucat cine ştie ce, ratând foarte multe ocazii şi pasând greşit.
Arthuro 7 – Încet şi fără idei, a avut 3 ocazii, nefructificând niciuna dintre ele. (Stancu min 79)