mihaistefan.ro

Blog de motociclism, programare, păreri personale și dat cu bâta-n baltă

Galatasaray-Steaua 2-2

A fost mai bine decat ma asteptam. Fanaticii turci nu au reusit sa rastoarne armata becaliana. Steaua a inceput perfect meciul, astfel ca in minutul 5, dupa o greseala a portarului turc (sau un ghinion teribil), acesta degajand fix in Arthuro, mingea i-a revenit lui Dayro Moreno, care a profitat la maxim de aceasta ocazie, sutand imparabil, si astfel deschizand scorul. Putin mai tarziu, in minutul 13, dupa o aruncare de la margine a lui Golanski, care este urmasul perfect al lui Ogararu, mingea este balbaita in careu de turci, ajunge la Omu’ Negru Nicolita, care dintr-un voleu spectaculos duce scorul la 2-0. A fost cred ca cel mai frumos gol inscris de Banel in poarta adversa. Turcii au reusit sa inscrie pana la pauza prin Nonda care a fructificat o pasa in careu. In minutul 41, un reflex salvator al lui Zapata a facut ca scorul la pauza sa ramana 2-1. Dupa revenirea pe gazon, din cauza unei relaxari inexplicabile a apararii steliste, Nonda egaleaza cu o lovitura de cap, in minutul 47. Zapata a mai avut cateva interventii foarte bune, el fiind in evidenta revenire de forma dupa primele doua meciuri din Liga I, cand a gresit la 2 goluri primite de stelisti. Schimbarile facute de Steaua au fost Nesu-Golanski;Ghionea-Ov. Petre;Tiago-Toja. Apropos de Toja, nu s-a miscat rau, a avut cateva driblinguri foarte placute ochiului, dar nu cred ca forma lui fizica este recuperata 100% dupa pauza intersezon.

In final, Iata notele total subiective pe care le acord jucatorilor Stelei:

Zapata-8
Petre Marin-7
Radoi-9 Joc absolut fara greseala pentru Radoi. Nu i-am dat 10 pentru ca e prea scund si a sarit pe sub minge la golul 2 al Galatei
Goian-8
Golanski-7
Toja-6
Petre-6
Lovin-6
Banel-7 Golul, vreo doua centrari bune, si un dribling fain… se asteapta mai mult de la un winger.
Dayro Moreno-9
Arthuro-5 Ditamai jucatoru’ sa nu poata sa duca 90 de minute in spate, dupa ce a jucat titular in toate meciurile????Pacat de impresia buna pe care mi-a lasat-o cu Roma. Sa speram ca o sa isi revina
Dintre schimbari l-as remarca pe Nesu, care a reusit de cateva ori sa scoata Steaua din cacao, cu ajutorul tacklingurilor foarte bine executate. Ii acord 8. Ghionea si Tiago nu prea au avut cand sa-si puna amprenta asupra meciului.

In continuare, astept cu sufletul la gura, returul. Hai Steaua!